Autor: marc 33

Dobrze wszystkim znany płocki festiwal muzyki elektronicznej odsłania pierwsze karty, którymi grać będzie w czwartym roku swojego istnienia. Audioriver 2009 to nowa formuła, więcej wydarzeń i więcej artystów wśród których znajdą się m.in. takie sławy, jak Moderat (Modeselektor & Apparat), Dirtyphonics, Daniel Bell, Radio Slave, Ewan Pearson, Efdemin, The Mole oraz Mistabishi.

 

Ale po kolei – w 2008 roku po raz ostatni odbył się festiwal muzyki elektronicznej. Formuła zawarta w nazwie „festiwal świata niezależnego“ to wskazanie na nowy kierunek, który ta trzydniowa impreza przyjęła na najbliższe lata. „Bookując w zeszłym roku zupełnie nieelektroniczne grupy, takie jak UNKLE i A Mountain of One pokazaliśmy, że chcemy być czymś więcej niż rozbudowaną imprezą klubową. Chcemy być festiwalem, którego głównym celem jest promowanie niemal wszystkiego co dobre w kulturze i muzyce alternatywnej – bez względu czy wydobywanej z laptopów, syntezatorów czy gitar“ – mówi Łukasz Napora, rzecznik prasowy Audioriver“.

 

W dniach 7-9 sierpnia 2009 roku na festiwalu świata niezależnego nadal królować będzie muzyka i elektronika, ale dołączą do niej niezwykłe wydarzenia, które wyraźnie zwiększą atrakcyjność tej imprezy. Kino festiwalowe wraca do Płocka, lecz już nie na plażę, a seanse odbywać się będą w przerwach od zabawy nad Wisłą. Zupełną nowością będą teatry uliczne i performance’y, których nie sposób będzie przeoczyć na ulicach Płocka. Będzie także dodatkowa scena, która w ciągu dnia, na rynku Starego Miasta, prezentować będzie młodych i obiecujących wykonawców z kręgu muzyki alternatywnej, od rocka, przez hip hop po elektronikę.

 

A co na plaży? Zniknie scena Red, która prezentowała czołówkę polskich DJ-ów, ale nie martwcie się. W jej miejsce pojawi się zupełnie nowy namiot, w którym pierwszego dnia królować będzie drum and bass i dub step, a drugiego ambitna elektronika w mniej tanecznym wydaniu.

 

A co do nazwisk – czy naprawdę trzeba się o nich rozpisywać? Na pewno warto wspomnieć, że specjalnie na Audioriver przyjadą tuzy nowoczesnej elektroniki, którzy bardzo okazjonalnie występują wspólnie. Mowa oczywiście o duecie Modeselektor i Apparacie, którzy w kwietniu wydadzą swój debiutancki album na Bpitch Control. Wyjątek dla Audioriver zrobił także Daniel Bell, który w wersji live w tym roku wystąpi tylko na wybranych eventach. A jest to nie byle jakie widowisko skoro portal Resident Advisor ogłosił je najlepszym live actem 2008. 7. miejsce w tym samym rankingu zajął z kolei protegowany Mathew Jonsona, czyli The Mole, który także zagości na plaży.

 

Piekielnie dobrego występu live możecie oczekiwać po jednej z gwiazd sceny drum and bass, czyli Dirtyphonics, którzy korzystają z masy sprzętu, ale ani jednego komputera. Spodziewajcie się eksplozji energii w wykonaniu tego kwintetu z Paryża. Podobny efekt z pewnością wywoła gwiazda Hospital Records, czyli Mistabishi, który w tym roku wypuścił świetny album debiutancki zatytułowany „Drop“. Zarówno Dirtyphonics, jak i Mistabishi zadebiutują na polskiej ziemi.

 

Na koniec kilku DJ-ów. Ekstremalnie popularny i ceniony Radio Slave znany także jako Matt Edwards, Matthew E, Rekid czy Quiet Village (wraz z Joelem Martinem). Efdemin, który najpierw zasłynął w 2007 roku doskonałym wręcz albumem autorskim, by przed kilkoma miesiącami zarządzić na polu kompilacji. No i wreszcie Ewan Pearson, czyli genialny żongler gatunkami i jeden z najbardziej wziętych remikserów na świecie. Przerabiał m.in. The Chemical Brothers, Freeform Five, Goldfrapp, Franz Ferdinand, Pet Shop Boys, Röyksopp czy Depeche Mode. Mamy wymieniać dalej?

 

Audioriver 2009 przedstawia się bardzo imponująco, ale jak dodaje Łukasz Napora: „bądźcie w pogotowiu. Na razie poznaliście tylko kilka asów, a w rękawie czekają jeszcze prawdziwe jokery“.

 
Nazwa: Audioriver
Data: 7-9 sierpnia 2009
Miejsce: Płock, plaża nad Wisłą + Stare Miasto
Klimat: muzyka elektroniczna, rock, pop
Bilety: Do 31.07: 70 pln (karnet dwudniowy)

Od 1.08: 100 pln (karnet), 50 pln (bilet jednodniowy)

 
Dotychczas ogłoszono:
 
PIĄTEK

Main Stage

The Whip live
Crazy P live
 

Circus Tent

Daniel Bell live
Radio Slave
Joris Voorn
MyMy live
Efdemin
 

Hybrid Tent

Chase & Status feat. MC Rage
Caspa & Rusko feat. MC Rod Azlan

Seba & Paradox feat. Robert Manos

Silent Witness
Mistabishi
Dub FX
 
SOBOTA

Main Stage

Zoot Woman live

Moderat (Modeselektor + Apparat + Pfadfinderei) live

Telefon Tel Aviv live
Dirtyphonics live
 

Circus Tent

Richie Hawtin
James Holden
Gui Boratto live
Ewan Pearson
The Mole live
 

Hybrid Tent

Ulrich Schnauss live
Raz Ohara And The Odd Orchestra live
Shed live
 

Program kina i teatrów - wkrótce