Data wydarzenia: 19-7-2008

 

Wrocław 2012 Festival

19-20.07.2008

Wrocław :: Pola Marsowe

 

 

Shaggy (JAM)

Wu-Tang Clan (USA)

Talib Kweli (USA)

Arrested Development (USA)

Looptroop Rockers (SWE)

Culcha Candela (D)

OSTR & ŁDZ Orkiestra (PL)

Abradab & 100nka (PL)

NDK & Riddim Bandits (PL)

3WKASTA (PL)

L.U.C (PL)

 

 

 

W weekend 19-20 lipca 2008 roku na wrocławskich Polach Marsowych odbędzie się pierwsza edycja Wrocław 2012 Festiwal. Będzie to największe plenerowe wydarzenie poświęcone brzmieniom reggae, hip-hop i dancehall w historii Polski.

 

Dwudniowy festiwal będzie stanowił jedno z głównych wydarzeń kulturalnego programu, towarzyszącego Wrocławiowi w przygotowaniach do organizacji mistrzostw EURO 2012. Na pierwszej edycji cyklicznej imprezy wystąpią uznani zagraniczni i polscy reprezentanci imprezowych „czarnych brzmień”.

 

Wrocław 2012 Festiwal odbędzie się na Polach Marsowych na terenie Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu (ul. Paderewskiego 35). Impreza rozpocznie się każdego dnia o godzinie 14:00. Pełna rozpiska występów będzie niebawem ogłoszona.

 

 

Więcej informacji na stronie: www.wroclaw2012festival.pl

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shaggy

 

 


 

Najbardziej znany artysta reggae ostatnich dwóch dekad. Sprzedał łącznie ponad 20 milionów płyt, zdobywając melodyjnym, nosowym głosem fanów na całym świecie. Jest autorem takich hitów, jak „Boombastic”, „Angel” czy „It Wasn't Me”, rozpoznawalnych przez młodych i starych słuchaczy na każdej szerokości geograficznej.

 

Drogę do międzynarodowej kariery Shaggy udeptał sobie najpierw w Europie, gdzie już na początku lat 90. jego pierwsze hity „Oh Carolina”, „Soon Be Done” i „Nice and Lovely” podbijały kluby oraz fale radiostacji. Amerykańską publiczność zdobył platynowym szlagierem „Boombastic”, wykorzystanym w słynnej reklamie jeansów. Leniwy styl zaciągania wersów, wizerunek bardzo pozytywnej postaci i celebrowanie w chwytliwych kawałkach uroków życia szybko pomogły mu zostać jedną z najbardziej znanych postaci na scenie jamajskich brzmień i jednocześnie gwiazdą pop.

 

Choć nad jego karierą pod koniec lat 90. zawisło niebezpieczeństwo „wypalenia”, jakże częstego wśród współczesnych gwiazd, Shaggy udowodnił swój status megagwiazdy albumem „Hot Shot” z 2000 r. Przebojowy materiał w samych Stanach rozszedł się aż w sześciu milionach sztuk, rzecz zupełnie niespotykana na scenie reggae (przykładowo Sean Paul sprzedał w USA jedynie nieco ponad 2 miliony swojego najbardziej znanego albumu „Dutty Rock”). Na 6-krotnie platynowym bestsellerze pojawiły się takie hity, jak „Angel”, „It Wasn't Me”, które w lecie 2000 r. były najczęściej granymi numerami w radiach i klubach i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością.

 

W kolejnych latach jamajski amant kontynuował nagrywanie przebojowych utworów oraz współpracę z innymi artystami, wśród których znaleźli się m.in. Janet Jackson, Akon, Toni Braxton, Chaka Khan i Ali G. Liczne występy na ścieżkach dźwiękowych do kinowych hitów oraz międzynarodowe trasy koncertowe potwierdzają status Shaggy'ego jako jednej z największych gwiazd reggae współczesnej muzyki reggae i jedynej, której udało się z powodzeniem realizować karierę przez ponad 15 lat. O silnej pozycji Jamajczyka świadczy także powierzenie mu zadania napisania oficjalnego hymnu Mistrzostw Europy w Piłkę Nożną UEFA: Euro 2008. Piłkarzy na boiskach w Austrii i Szwajcarii zagrzewa do gry przebojowy hit „Feel the Rush”.

Shaggy słynie z bardzo ciekawych koncertów, podczas których jako nietuzinkowy showman wykształca wyjątkowo pozytywną więź z publicznością. Występ gwiazdy na Wrocław 2012 Festiwal odbędzie się w ramach europejskiej trasy koncertowej promującej najnowszy album artysty i z pewnością dla wielu fanów będzie jednym z najbardziej niezapomnianych przeżyć muzycznych tego lata.

 

                                                                            

 

Wu-Tang Clan

 

 

 
 

 

Jedna z niewielu grup w historii czarnych brzmień, ciesząca się statusem prawdziwie kultowej wśród dziesiątek milionów fanów. Otoczony mistycznym, niezwykłym klimatem nowojorski kolektyw jest nieprzerwanie aktywny na scenie od 1993 r. Wszyscy z jego licznych członków z powodzeniem realizują kariery solowe, dodatkowo wzmacniając legendę charakterystycznego Orzełka Wu.

 

Za sukces Wu-Tang Clan najbardziej odpowiedzialny zdaje się być RZA, uznawany w wielu rankingach za najlepszego producenta w historii hip-hopu. To właśnie on stworzył brudne, minimalistyczne piwniczne brzmienie na legendarnym debiucie „Enter the Wu-Tang: 36 Chambers” z 1993 r. Uliczne prawdy, podane przez raperów grupy w metafizyczny sposób, z licznymi akcentami z nauk i kultury Dalekiego Wschodu, stanowiły zupełnie nową jakość na ówczesnej scenie hiphopowej i do dziś stanowią obiekt naśladownictwa. Do klasyki przeszły takie numery, jak „Protect Ya Neck”, „Method Man”, „C.R.E.A.M.” i „Can It Be All So Simple”.

 

Po zdobyciu szacunku od fanów niemalże wszystkich odmian hip-hopu, poszczególni emce Klanu rozpoczęli solowe kariery. Najlepiej poradzili sobie Method Man, Ol' Dirty Bastard oraz Ghostface (Killah), którzy wspięli się na czołówkę rankingu najbardziej charyzmatycznych nowojorskich raperów wszech czasów. Sporą dozę uznania w ramach autorskiej działalności zdobyli także Raekwon the Chef, Inspectah Deck, GZA/Genius, Masta Killa, U-God i związany blisko z grupą Cappadonna, którzy nawet w pojedynkę są w stanie porwać tłumy tysięcy fanów. Bardzo udaną solową działalność prowadzi także RZA, który nagrywa m.in. albumy z rapem (także jako Bobby Digital) oraz soundtracki do filmów (m.in. słynny „Ghost Dog” Jima Jarmuscha czy obu częściach „Kill Bill” Quentina Tarantino). Słynne projekty, związane z zespołem, to także Gravediggaz i Method Man & Redman.

 

Marka Wu Tang Clan to nie tylko muzyka, ale także szereg innych działalności na polu show-biznesu. Logo zespołu firmuje m.in. linię odzieżową, gry komputerowe oraz produkcję filmów. Wu-Family ma lokalne oddziały na całym świecie i skupia wokół siebie setki artystów na polu muzyki, filmu, designu i szeroko pojętej działalności artystyczno-rozrywkowej.

 

Najnowsza produkcja kultowego kolektywu „8 Diagrams” pochodzi z 2007 r. W jej nagraniu niestety nie uczestniczył już kontrowersyjny emce Ol' Dirty Bastard, który zmarł w 2004 r. W ramach promocji albumu zespół zagrał w Europie wiele koncertów i został odebrany niezwykle entuzjastycznie. Fantastyczne przyjęcie to nic dziwnego, bowiem połączenie na jednej scenie niesamowitej werwy ośmiu showmanów to widowisko, którego na próżno szukać gdzie indziej. Podczas Wrocław 2012 Festival formacji Wu-Tang będzie można po raz pierwszy w Polsce posłuchać na plenerowym festiwalu. Energia, jaka zostanie wytworzona podczas zagrania na żywo „Gravel Pit”, „Triumph” czy „Proteck Ya Neck (The Jump Off)” pozwolić czuć legendę kolektywu jeszcze przez wiele długich miesięcy, jeśli nie lat.

 

 

Talib Kweli

 


Zdobyć jednocześnie szacunek męskiej publiczności, niesamowitą sympatię płci pięknej, niezmiernie wielkie uznanie u krytyków oraz wymierny sukces komercyjny – to osiągnięcie, które udaje się tylko nielicznym. Talib Kweli, jedna z głównych gwiazd Wrocław 2012 Festival, osiągnął to wszystko, tworząc w jakże „niszowym” w dzisiejszych realiach gatunku „zaangażowanego hip-hopu”. Międzynarodowa popularność oraz poważanie artysty to dowód na to, że ambitna lirycznie i muzycznie twórczość ma wciąż potencjał, by porywać tłumy.

Artysta kontynuuje tradycję nagrywania pozytywnego, ambitnego rapu, zapoczątkowaną na przełomie lat 80. i 90. przez takie formacje, jak A Tribe Called Quest, De La Soul czy Jungle Brothers. Stale związany z nowojorskim Brooklynem emce zelektryzował hiphopową scenę pod koniec lat 90. serią gościnnych występów w nagraniach artystów związanych z legendarną dziś wytwórnią Rawkus Records. Szczególnie bliska współpraca nawiązana z raperem Mos Defem oraz producentem Hi-Tekiem zaowocowała nagraniem z każdym z nich albumów, odpowiednio pod szyldem Black Star (1998) i Reflection Eternal (2000). Na obu krążkach Kweli objawił się jako wyjątkowo utalentowany emce, który charakterystycznym, łagodnym głosem stanowczo wypowiada zmuszające do myślenia prawdy. Mimo iż w jego tekstach nie brakowało wątków afrocentrycznych, zjednał sobie olbrzymi szacunek także białej publiczności, która także doceniła poetycki potencjał dojrzałej twórczości Nowojorczyka.

Premiera pierwszego solowego albumu BKMC (Brooklyn MC) odbyła się w 2002 r. Podobnie jak poprzednie nagrania z Mos Defem i Hi-Tekiem, także i w pełni autorskie kompozycje Kweliego urzekły jego dotychczasowych fanów i jeszcze mocniej rozszerzyły audytorium sympatyków talentu Taliba. Szczególnie dobrze oceniono „Quality” z 2002 r., na którym znalazł się największy dotychczasowy przebój artysty – wyprodukowany przez Kanyego Westa „Get By”.

Od czasu premiery albumu „Train of Thought” Reflection Eternal (2000) Kweli jest jednym z najczęściej zapraszanych do gościnnych występów artystów na współczesnej scenie muzycznej. Liczba jego zwrotek, które pojawiły się u zaprzyjaźnionych wykonawców, spokojnie przekracza setkę. Za każdym razem gościnny występ Taliba emanuje świeżością, niesamowitym polotem i zapada w pamięci słuchacza. W pierwszych etapach kariery Kweli nagrywał przede wszystkim z podobnymi podziemnymi artystami, obecnie równie często pojawia się u boku takich gigantów sceny rap, jak Jay-Z, Ludacris, The Game czy KRS-One. Stale współpracuje także z przedstawicielami świata r&b, jak Mary J. Blige, Erykah Badu czy Justin Timberlake.

Kweli jest także jednym z najczęściej koncertujących raperów. Jego show to połączenie wielkiej charyzmy, inspirujących tekstów, wyjątkowo przyjemnych w odbiorze podkładów muzycznych oraz talentu do nawiązywania niesamowitego kontaktu z publicznością. Z pewnością wszystkie te elementy będzie można odczuć podczas pierwszego i jedynego w Polsce występu Taliba Kweli 19 lipca 2008 r. podczas Wrocław 2012 Festival.

 

 

Arrested Development

 

 


 

 

Arrested Development to jedna z ważniejszych grup w historii współczesnej muzyki, udanie łączących w swej twórczości szerokie spektrum tzw. „czarnych brzmień”. W melodyjnej, żywiołowej twórczości amerykańskiego kolektywu, określanej przez zespół jako cultural-southern-hip hop-folk-ethnic-funk (w skrócie: Life Music), dużo uwagi poświęcone jest refleksjom o współczesnych problemach społecznych i duchowym rozwoju jednostki. Są one jednak przedstawione w bardzo przystępny sposób, co czyni uczestnictwo w koncertach zespołu oraz słuchanie jego płyt nie tylko przeżyciem artystycznym, ale i także intelektualnym.

 

Pochodzący z Południa USA zespół dumnie wkroczył na muzyczną scenę w 1992 r. 4-krotnie platynowym albumem „3 Years, 5 Months & 2 Days In The Life Of...”, za który odebrał dwie statuetki Grammy. Klasyk zaangażowanego brzmienia, podany we wpadającym w ucho stylu, przyniósł do dziś uwielbiane na imprezach hity „Tennessee”, „Mr. Wendal” i „People Everyday”. Idąc za ciosem w 1993 r. grupa nagrała akustyczną płytę w prestiżowej serii „MTV Unplugged”, zaś w 1995 r. opublikowała kolejny pełny krążek „Zingalamaduni”. Po kilkuletniej przerwie, związanej m.in. z solowymi karierami poszczególnych członków, zespół Arrested Development wrócił na scenę dopiero w 2003 r. Dwunastoosobową ekipą muzyków i tancerzy wciąż dowodzi charyzmatyczny Speech, a jej „duchowym doradcą” pozostał, figurujący w „Księdze rekordów Guinessa” jako najstarsza postać w historii hip-hopu, ponad siedemdziesięcioletni Baba Oje (ur. 1933).

 

Najnowsze płyty zespołu – „Among the Trees” (2004) i „Since The Last Time” (2006) – to przebojowa, żywiołowa mieszanka pozytywnego hip-hopu, funku, r&b oraz muzyki świata (m.in. indyjskiej). Najlepiej prezentuje się ona na żywo, o czym zespół przekonał wielu fanów podczas wybuchowych koncertów na całym świecie. Występ na otwartym powietrzu podczas Wrocław 2012 Festival będzie pierwszą okazją do pełnego objawienia scenicznej charyzmy muzyków zrzeszonych w Arrested Development. Zespół zagra na Polach Marsowych dla wielo tysięcznej rzeszy fanów mieszankę najbardziej porywających kompozycji z bogatej dyskografii, a jego koncert będzie jednym z najbardziej oczekiwanych momentów festiwalu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Looptroop Rockers

 

 

 

Szwedzka grupa Looptroop Rockers od wielu lat uchodzi za jeden z najbardziej ambitnych i jednocześnie najbardziej popularnych europejskich składów hiphopowych.

 

Formacja funkcjonuje od 1992 r., jednakże jej oficjalny debiut „Modern Day Symphony” ukazał się dopiero w 2000 r. Legendy o wyjątkowo żywiołowych koncertach składu, krążące od wielu lat po Szwecji, wydostały się po premierze debiutu poza granice Skandynawii i zaczęły umacniać się na całym Starym Kontynencie. Looptroop od samego początku stali w opozycji do blichtru i tandety, charakteryzujących wielu popularnych hiphopowych wykonawców i w swoich kawałkach w bezkompromisowy sposób rozprawiali się z tematami natury społecznej, ideologicznej a nawet i politycznej. Radykalizm, przywołujący skojarzenia nawet z punkiem, zjednał Szwedom liczne grono sympatyków także poza Europą.

 

Centralną postacią grupy jest wyjątkowo charyzmatyczny emce Promoe, charakteryzujący się nie tylko wielką energią rapowanych po angielsku wersów, ale i niepowtarzalnym wizerunkiem, przywodzącym na myśl starożytnego wikinga. Długowłosy i długobrody lider jest zaangażowanym społecznie aktywistą, a muzyka stanowi dla niego formę wyrażania często radykalnych myśli. Wysmakowane, często surowe brzmienia zespołu, za które w głównej mierze odpowiada DJ Embee, doskonale uzupełnia budujące wersy Promoe i Supreme'a i Cosmica.

 

Grupa ma na koncie cztery pełne albumy, rewelacyjnie przyjęte przez krytyków i licznych fanów. Najnowszy z nich – „Good Things” – ukazał się w 2008 r. Na materiale jedynie w dwóch kawałkach wystąpił Cosmic, a poluzowanie współpracy z kolektywem wpłynęło na zmianę nazwy zespołu z Looptroop na Looptroop Rockers.

 

Członkowie szwedzkiego kolektywu z powodzeniem realizują kariery solowe. Promoe ma na koncie cztery własne albumy, zaś Embee jedno wydawnictwo oraz dwie płyty nagrane z Cosmic'iem jako The Casual Brothers.

 

Looptroop Rockers mają niezwykle duża grupę fanów w Polsce. Koncert podczas Wrocław 2012 Festival odbędzie się w ramach wielkiej europejskiej trasy koncertowej promującej świeżo wydany album. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał szansy zobaczyć „Long Arm of the Law”, „Fort Europa” czy „Fly Away” na żywo – czym prędzej powinien nadrobić zaległości!