Data wydarzenia: 24-6-2016

Po raz trzeci Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu zaprasza na NIGHT MEDIA LAB – interdyscyplinarne wydarzenie, dedykowane entuzjastom nowych mediów, ambitnych gatunków muzyki elektronicznej i aktywnym uczestnikom ery post-cyfrowej.

Idiom edycji został zaczerpnięty z terminu koncepcji Web 3.0. To kolejny etap rozwoju technologii internetowych, w którym następuje przekraczanie granic pomiędzy światami: wirtualnym, a realnym. Twórcy wydarzenia chcą w ten sposób podkreślić jego innowacyjność i transgresywny charakter, jednocześnie zapewniając, że publiczność NML 3.0 doświadczy pełnego zanurzenia w audiowizualnej rzeczywistości. ▏▎ ▍

Tym razem gwiazdami NIGHT MEDIA LAB 3.0 będą reprezentanci rodzimej sceny – artyści sztuk wizualnych, muzycy, producenci, audiowizualni eksperymentatorzy.

Osmo Nadir
– czarnoksiężnik audiowizualnych performensów wystąpi z premierowym projektem zatytułowanym CORONA. Podczas występu Osmo wydobędzie dźwięki za pomocą tajemniczych instrumentów – wrzeciona, wyposażonego w czujniki przyspieszenia ziemskiego, struny laserowo-dźwiękowej, radaru i wahadła. Sensorycznej eksplozji dostarczy koncertkróla w wizualnej oprawie derubare. Oniryczny, indie-elektroniczny fenomen Błażeja Króla spotka się z cyberpunkową estetyką i alchemicznymi inspiracjami Radosława Deruby. Nie zabraknie też solidnej dawki gotującego krew w żyłach techno. Zapewni je pierwsza dama polskiej elektroniki – An On Bast. Artystka obchodzi w tym roku 10-lecie swojej kariery muzycznej, a podczas NIGHT MEDIA LAB 3.0 zagra wyjątkowo za pomocą spektakularnego systemu modularnego. Towarzyszyć jej będzie vj emiko, znana publiczności NML z pierwszej edycji, autorka minimalistycznych, bionicznych projekcji, silnie rezonujących w kierunku stanów emocjonalnych człowieka. Do tego multimedialny występ pochodzącego z Wrocławia Spectribe, preferującego interdyscyplinarne kolaboracje (m.in. z Brian’em Eno, Krystianem Lupą) współtwórcy popularnego projektu SLAP.
Do grona artystów wizualnych NML 3.0 dołączył Tomasz Gawroński z Tving Stage Design, którego ideą jest przełamywanie granic tradycyjnie pojmowanej komunikacji i tworzenie oryginalnych form integracji publiczności z artystami.

Próbkę swojej twórczości zaprezentuje także Mira Gaberova, pochodząca ze Słowacji artystka sztuk wizualnych, rezydentka programu A-i-R Wro w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W projekcie zatytułowanym „Videotime” Mira zdekonstruuje język samego medium, jakim jest wideo.

Publiczność zaskoczy także przestrzeń Studia Filmowego im. Zbyszka Cybulskiego, w Centrum Technologii Audiowizualnych, która na czas wydarzenia zostanie specjalnie zaaranżowana. Scenę NML 3.0 zaleje kaskada obrazów inspirowanych m.in. cyberabstrakcją, bioniką czy też podróżami astralnymi.

Ważnym elementem cyklu jest edukacja. I tym razem, w ramach NIGHT MEDIA LAB 3.0, odbędą się kilkudniowe warsztaty pt. „Generatywne formy audiowizualne”. Zajęcia poprowadzą Popesz Csaba Láng i Elwira Wojtunik - duet artystów multimedialnych znanych jako Elektro Moon Vision.

BILETY:
- przedsprzedaż via Ticketpro Polska 45 zł
http://www.ticketpro.pl/jnp/muzyka/1688479-night-media-lab.html
- w dniu wydarzenia przy wejściu: 60 zł

ARTYŚCI:

Osmo Nadir – multidyscyplinarny artysta, kompozytor i twórca eksperymentalnych projektów audiowizualnych, a także konstruktor futurystycznych instrumentów muzycznych, które wykorzystuje w swoich oryginalnych performensach. Laureat Talentów Trójki w kategorii sztuk wizualnych i wyróżnienia na wystawie Coming Out!, prezentującej najlepsze dokonania absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego spektakularne projekty pokazywane były m.in. w Londynie, Paryżu, Berlinie, we Włoszech. Pochodzi z Białegostoku, mieszka i tworzy w Warszawie.

https://vimeo.com/osmo
http://osmonadir.bandcamp.com/
https://soundcloud.com/osmonadir
https://www.facebook.com/osmonadir/

Król (Błażej Król) to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia. Odkąd wdarł się do masowej świadomości jako wokalista i gitarzysta duetu UL/KR, płyty z jego udziałem regularnie lądują na czołowych miejscach w corocznych podsumowaniach. Czerpiąca garściami z rożnych tradycji muzycznych, twórczość Króla pozostaje pozycją na wskroś autorską. Za tę odrębność jest coraz szerzej doceniany. Ostatni rok działalności przyniósł mu Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego oraz nominację do Paszportów Polityki. Królowi na koncercie towarzyszy Bartosz Matuszewski (gitara, sampler) i Mateusz Rychlicki (perkusja).

https://www.facebook.com/krolkrolkrolkrol
https://www.instagram.com/krol_krol_/

Derubare (Radosław Deruba) – uznawany za jednego z najzdolniejszych artystów nowych mediów młodego pokolenia. Motywem przewodnim jego artystycznych eksploracji jest swoisty stosunek muzyki i obrazu i ich wzajemne oddziaływanie w oparciu o historię nauki. Projekcje Derubare śmiało nawiązują do mistycyzmu i estetyki cyberpunk. Artysta stosuje eksperymentalne metody m.in. przesączanie filmu przez sito filtrów cyfrowych połączonych z animacją. Członek zespołów audiowizualnych: [haven], Black Lodge, David Hume. Swoje prace prezentował na licznych koncertach i wystawach indywidualnych na całym świecie, w tym Centro Nacional de las Artes w Meksyku, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Brancaleone w Rzymie, Instytucie Polskim w Moskwie, 10 Festiwalu Audioriver, Loophole w Berlinie. Mieszka i tworzy w Gdańsku.

https://vimeo.com/derubare
https://www.facebook.com/derubare/

An On Bast
- nieprzerwanie na polskiej scenie elektronicznej od 10 lat! Wizjonerka, kompozytorka, producentka własnych utworów. Rok 2006 to początek jej kariery: publikuje swój pierwszy album, zostaje wybrana spośród tysięcy kandydatów do udziału w Red Bull Music Academy w Melbourne. Aktywna na międzynarodowej scenie klubowej i eksperymentalnej, zbudowała solidną reputację wysokiej jakości live-actów house i techno granych z użyciem instrumentów hardwarowych. Wyjątkowa kombinacja jej bogatej wyobraźni i doskonałych zdolności technicznych pozwala jej serwować wyjątkowe doznania muzyczne. Jej koncerty zachwyciły publiczność klubów i festiwali na świecie, m.in.: Sonar (Barcelona), Fusion (Germany), Piknic Électronik Melbourne (Australia) i w Polsce Audioriver (Płock), Unsound (Kraków), Tauron (Katowice), Ma na koncie wiele wydawnictw: 6 albumów wydanych w Polsce, Niemczech, UK i USA oraz szereg EPek z muzyką taneczną.

http://www.anonbast.com/
www.facebook.com/AnOnBast
www.soundcloud.com/an_on_bast

Emiko - artystka wizualna, video designer , producentka, vj, fotograf. Projekty Emiko należą do kategorii eksperymentalnych video art'ów łączących motyw ciała z analogowymi elementami graficznymi. Wyrażając emocjonalne stany człowieka – medium, tworzy audiowizualny spektakl, który w połączeniu z muzyką wzmacnia wewnętrzne doznania odbiorcy. Na swoim koncie posiada wyróżnienia i główne nagrody w międzynarodowym konkursie vj'skim VJ Torna Championship podczas 10. edycji Live Performance Meeting 2011 w Mińsku, w Meksyku w kategoriach: Pre-Production i VJ Battle w roku 2013. Przez półtora roku współpracowała z Polskim Radiem 'Czwórka' miksując w czasie rzeczywistym wizuale w projekcie telewizyjnym 'Radio na Wizji'.

https://vimeo.com/vjemiko
https://www.facebook.com/emikovj

Spectribe (Karol Rakowski) - od ponad dziesięciu lat DJ, VJ i reżyser multimediów. Współpracował ze Skalpelem i Igor Boxx. Współtworzył spektakle Krystiana Lupy, Jana Klaty, a także ma na swoim koncie kolaborację z Brianem Eno. Założyciel grupy SLAP, pasjonat mocnego i dobrego brzmienia. Jego sety są stylowo niejednolite i mocno odzwierciedlają to co aktualnie siedzi mu w głowie. Fascynują gobrudne, brytyjskie, industrialne, połamane i eksperymentalne dźwięki.

https://vimeo.com/channels/spectribe
https://www.facebook.com/djspectribe
https://soundcloud.com/spectribe

Tomasz Gawroński (Tving Stage Design)
– artysta sztuk wizualnych m.in. video mappingu, instalacji laserowych, scenografii, wizualnych performensów. W 2010 założył grupę Tving Stage Design eksperymentującą z nowoczesnymi mediami, generując przy tym unikalne doznania w zmysłach odbiorców. Działania TSD przełamują granice komunikacji i rozszerzają możliwości interakcji między artystą a widzem. Artysta nieustannie poszukuje idealnych środków wyrazu wewnętrznych wyobrażeń, od zaawansowanych urządzeń inteligentnych, laserów, projekcji, do teatralnych instalacji i połączeń video mappingu z ciałem człowieka. Swoje projekty realizował podczas prestiżowych wydarzeń audiowizualnych, m.in. podczas festiwalu Sacrum Profanum, tworząc laser show dla samego Aphex Twina!