Data wydarzenia: 13-11-2009

Kiedy: 13.11.2009 / piątek


Gdzie: Soundbar (dawna Kotłownia/al.Racławickie 2a/Lublin)


Nazwa imprezy: Soundbar Live / 19 Wiosen i Procesor Plus


Artyści:
19 WIOSEN ( myspace.com/19wiosen )
PROCESOR PLUS ( myspace.com/procesorplus )


Klimat: Indie/Punk electro/Electro pop


Wstęp: 10zł


Start: 21:00

 

19 Wiosen jest prawdziwą miejską legendą Łodzi. Po kilkunastu latach działalności (z przerwami), zagraniu dziesiątek koncertów, nagraniu i wydaniu kilku zjawiskowych płyt, zrealizowaniu programu telewizyjnego dla TVP Kultura (reż. Xawery Żuławski), grupa wciąż pozostaje czymś w rodzaju nie odkrytego terytorium. Zespół powstał w 1989 roku. W pierwszym-trzyosobowym składzie “19-stki”grywały covery, sięgając m.in. po piosenki Hanki Ordonówny i Drupiego.
Z czasem wykrystalizował się autonomiczny styl grupy, bazujący na fundamencie punka, wzbogacony o dźwięczne brzmienie instrumentów klawiszowych. Muzycy określają swoją twórczość mianem barok-punka, dancing-punka a ostatnio aero-punka. Strona literacka twórczości 19 Wiosen to kolejny element stanowiący o wyjątkowości zespołu.

 

Teksty pisane przez Marcina Pryta tworzą czy raczej tworzyły oryginalną galerię często autentycznych postaci z łódzkich osiedli (Henryk i Mariola, dziwka Magdalena), opowiadały też romantyczne historie inspirowane łódzkim pitawalem (Nożem uczył uczciwości). Ewidentny talent poetycki Pryta i mistrzostwo obserwacji sprawia, że piosenki 19 Wiosen można bez większego ryzyka porównać do brooklyńskich opowieści Lou Reeda. Twórczość Pryta i 19 Wiosen została dostrzeżona przez Pawła Dunina Wąsowicza. Jego pismo Lampa w 2004 roku poświęca grupie kilkanaście stron (wywiady, zdjęcia, teksty, rysunki), do numeru dołączono też płytę “Co każdą chwilę zmarnowany kwiat”. Rok później w wydawnictwie “Lampa i Iskra Boża” ukazuje się tomik poetycki Pryta pt. “Szpital Heleny Wolf” Dziś teksty Marcina już nie odwołują się w tak dużym wymiarze do mikro-świata łódzkich blokowisk.

Dziś 19 Wiosen to pełna energii, zadziorna, melodyjna muzyka oparta na punk-rocku plus wyjątkowe teksty Pryta, który jest obecnie jednym z najbardziej charyzmatycznych krzykaczy na scenie rockowej.

 

 

PROCESOR PLUS jednoosobowy projekt electro-punk-popowy założony przez klawiszowca grupy 19 wiosen (punk 77) GRZEGORZA FAJNGOLDA. Pomysł był wynikiem fascynacji muzyką electro 80, formacjami jak Kraftwerk ; John Fox; Chris & Cosey ,Front 242 czy Soft Cell. Pierwsze próby muzyczne zostały podjęte w październiku 1998r. można by powiedzieć że niebawem po rozpadzie zespołu 19wiosen.Do poczatkowych produkcji używany był automat perkusyjny Roland, komputer i syntezator mowy. Pierwsza wydana w 1999r. przez niezarejestrowaną wytwórnię Automatic Bitch Records taśma nosiła nazwę
Electro Punk.